Increase size
Reset to Default
Decrease size
O Akrobatické Gymnastice Print

{tab= Co je akrobatická gymnastika?}

Akrobatická gymnastika je esteticko – koordinační sport, který vyžaduje sílu, flexibilitu, odvahu a spolupráci mezi sportovci. Cvičí se na gymnastickém koberci o rozloze 12x12 metrů v 5 kategoriích             (ženské, mužské a smíšené páry, ženské trojice a mužské čtveřice).
Jednotlivé sestavy vyžadují naprostou souhru gymnastů a gymnastek nejen na zemi, ale i ve vzduchu.

Závodníci předvádí společně salta, staví ze svých těl pyramidy a vše je spojeno ladnými pohyby za doprovodu hudby.
Stojky, přemety a veškeré akrobatické dovednosti musí akrobati stihnout za dvě a půl minuty – tak dlouho trvá sestava předvádějící sílu, ohebnost, pružnost, ladnost a souhru mezi partnery.

 

{tab= Disciplíny}

V AG máme pět závodních disciplín:

ženské páry

smíšené páry


mužské páry

 

ženské trojice


 

 

mužské čtveřice


 

Původně k AG patřila i disciplína tumbling (individuální skákání mužů a žen na pružném 25 m dlouhém pásu), ale od roku 1999 je součástí disciplíny skoky na trampolíně).

{tab= Pravidla}

Pravidla

Každý tým předvádí tři sestavy (statickou, dynamickou a smíšenou) na hudbu na ploše koberce o rozměrech 12x12 metrů. Stejný jako pro sportovní gymnastiku.


Každá „sestava“ má předepsané zvláštní „požadavky“. Musí „obsahovat“ „minimální počet prvků“, které jsou jak „společné“, tak i „individuální“. Jednotlivé „prvky“ mají svou „hodnotu“, jejichž součet dává „obtížnostní“ známku. „Statická sestava“ musí obsahovat alespoň 6 statických společných prvků (jsou charakteristické silovým založením a musí být předvedené s předepsanou výdrží) a dále prvky individuální (přemety, piruety, stoje na rukou a provazy).

To vše společně s choreografií se musí ve všech sestavách vejít maximálně do dvou a půl minuty.

 

Závodní kategorie v ČR:{tab= Něco z historie}

 

Historie AG sahá hluboko do minulosti.

Již ve starověkém Řecku nacházíme různé akrobatické prvky, ze kterých se v minulém století vyvinul sport, který má svá pevná pravidla.

Akrobatická cvičení patří mezi nejstarší známé formy cvičení.
Vyvíjela se po celou historii lidského bytí. Motiv akrobatů žonglujících na žebříku, nalézáme na jednom z chetitských reliéfů, v Egyptě bylo nedílnou součástí staroegyptské kultury usilování o radost, zábavu a štěstí člověka.


Radost ze života vyjadřovala jak hudba, tak tanec – tanečníci skákali na všechny strany, spojovali se, poskakovali po sobě s neuvěřitelnou dovedností si vespolek vystupujíce na ramena a na hlavy tvořili pyramidy, dosahujíce až ke stropu síně, pak spadli dolů jeden po druhém, aby se oddali novým skokům a podiv budícím přemetům.

{/tabs}

 

Hot info:

Mistrovství české Republiky 2020

Czech Republic Championships

7th November 2020

Prague

 

Definitive Entry  PDF

 

Invitation PDF

Pozvánka PDF

 

 

 
FACEBOOK

 

 

Z fotogalerie: